top of page

Стерео-фотозйомка

Стерео-фотозйомка у звичному розумінні це зйомка об'єкта або сцени за допомогою двох фотоапаратів або одного фотоапарата з використанням оптичної стереонасадки (роздільника). Таку фотографію використовують для стерео-слайдів, стереофотографій з використанням стереоскопів, для кодування анагліфів, з подальшим переглядом через червоно-синьо-зелені окуляри. Такий вид друку не вимагає великих витрат як в інтелектуальному, так і в грошовому еквіваленті.

 

Але для перегляду таких стереофотографій необхідні стереоскоп або окуляри, що не завжди прийнятно в тій чи іншій ситуації. Наприклад, ви дружині даруватимете картину або, тим паче, візитку разом з окулярами. Як зробити так, щоб зображення було об'ємним як на голограмі?

 

Голографічні зображення, виготовлені в процесі перенесення зображення об'єкта за допомогою лазерного променя на фотопластину, мають вражаюче об'ємний вигляд, але і вони мають три основні недоліки:

 

1. Дорожнеча обладнання.

 

2. Можливість тільки студійної зйомки невеликих об'єктів, неможливість знімати пейзажі.

 

3. монохромність зображення (відсутність кольорів).

 

Виявляється, всього цього можна уникнути із застосуванням лінзового растра - пластикового листа з опуклостями у вигляді поздовжніх лінз. Але для того, щоб отримати для нього кодоване зображення за допомогою програми-кодувальника, потрібно відзняти десяток, а то й більше кадрів. Це можна здійснити застосувавши штативну стерео-насадку.

 

Для стереофотозйомки нерухомих об'єктів одним фотоапаратом застосовують штативну стерео-насадку, що дає змогу робити серію кадрів. Для любителів і професіоналів підійде стерео-насадка показана на фотографії. Це спрощений варіант насадки без приводного механізму каретки.

 

В результаті багатьох тестувань ми вирішили виключити цей механізм, щоб знизити вартість і вагу конструкції. У новій версії додано ще два кріплення під штативи, що дає змогу знімати як за допомогою одного, так і кількох штативів. Це дає змогу домогтися більш стабільного результату. Насадка комплектується двома легкими штативами, що дають змогу знімати, наприклад, зі столу або підлоги, що мають рівну горизонтальну поверхню. Висота і стійкість таких штативчиків не велика, тому рекомендуємо застосовувати професійні штативи з якісними головками.

      

Кріплення фотоапарата дає змогу фіксувати фотоапарат під потрібним кутом у горизонтальній площині, а також під час знімання провертати фотоапарат, якщо потрібно змінювати кут знімання (кутове стереознімання). Але, як правило, найкращі результати показує паралельна стереофотозйомка. Недолік паралельної стереофотозйомки тільки в тому, що сцену потрібно знімати з більшим захопленням, оскільки бічні сторони кадрів після зведення і вирівнювання доводиться обрізати.

Слід зазначити, що в будь-якому разі вам доведеться виконувати зведення і може навіть вирівнювання кадрів. Це можна зробити у Фотошопі або в програмі для автоматичного вирівнювання кадрів ViewsAligner. Для того, щоб вирівнювати не довелося, особливо під час зйомки міських пейзажів, краще використовувати замість одного - два професійні штативи. Під час зйомки в приміщенні, де загальний паралакс становить не більше ніж 15-20 см, достатньо буде й одного штатива.

Розрахувати параметри для стереофотозйомки можна за допомогою програми MultiStereobase або методом проб і помилок. Наприклад, можна відзняти вдвічі більшу кількість кадрів, а потім, якщо виявиться, що загальний паралакс завеликий, видалити половину кадрів. Якщо ж виявиться, що загальний паралакс якраз той що треба, можна видалити кожен другий кадр.

 

Штативна стерео-насадка має робочий хід 45 см. Цієї довжини достатньо для зйомки об'єктів, розташованих на відстані 5 - 10 м. Слід враховувати, що в цьому випадку об'єктом вважається не основний, а найближчий об'єкт сцени. Слід уникати сильно наближених до камери об'єктів, щодо основного об'єкта. Зазвичай максимальне співвідношення відстаней від основного об'єкта до найближчого і до фонового лежить у межах 3/9.
 

bottom of page