top of page

Технологія друку стерео-варіо зображень. З чого почати?

Отже, ви "загорілися" ідеєю стерео-фотографії. Вам необхідно одразу визначитися - це вам потрібно для власного задоволення, тобто для особистих потреб чи ви хочете на цьому заробляти?

У разі, якщо ви хочете займатися "для себе" - можна знайти в інтернеті ламану програму для кодування, у фотошопі згенерувати послідовність кадрів, купити лінзовий растр із клейовою основою, надрукувати закодований малюнок на фотопапері та приклеїти його до растру за допомогою будь-якого холодного ламінатора або просто вручну. Таким чином, погравшись і домігшись перших результатів, вирішити для себе - потрібно це вам чи ні. У всякому разі, зможете похвалитися рідним і друзям.

Якщо ж ви маєте намір побудувати на цьому прибутковий бізнес, то ми всіляко допоможемо вам у цьому. І ця стаття насамперед для вас. Отже, вам потрібно визначитися - в якому саме сегменті ви працюватимете: дитячі садочки та школи, реклама для фірм і підприємств, доповнення до наявного бізнесу з виготовлення сувенірної продукції, візуальна реклама (лайтбокси, вивіски), оформлення інтер'єрів (3D-картини, оформлення меблевих фасадів, виробництво стерео-світлошпалер або стерео-світлоплитки), тиражна продукція (календарі, візитівки тощо).

Усе це ділиться всього на три види - індивідуальні, тиражні та великогабаритні вироби. Виходячи з цього тепер визначаємося на якому обладнанні та програмному забезпеченні слід зупинитися.

1. Індивідуальна продукція.

Найпростіший варіант - це індивідуальна продукція. Для неї знадобиться будь-яка програма для кодування, наприклад Photo Projector, програма для перетворення 2D в 3D - PSD 3D Converter, якщо ви хочете робити стереофотографії за допомогою стерео-рейки та одного фотоапарата, не зайве буде придбати програму для вирівнювання та зведення кадрів - Views Aligner, а якщо у вас є стерео-фотоапарат, який знімає стереопару, - можна скористатися програмою Stereo Tracer, у цьому разі логічно використати замість програми для кодування Photo Projector - програму 3D Master Kit. На додаток до цих програм можуть йти безкоштовні програми для визначення лініатури растра, розрахунку параметрів стерео-фотозйомки за допомогою стерео-рейки, програма для перегляду стерео-фото на екрані комп'ютера за допомогою анагліфічних окулярів.

З обладнання знадобиться:

Струменевий принтер, з роздільною здатністю друку не нижче 2880х1440 dpi або 2400х1200 dpi. Не зайвим буде звернути увагу на величину краплі - мінімальне значення її не повинно перевищувати 1 - 3 піколітри. Добре зарекомендували себе принтери фірми EPSON - як найнадійніші та найякісніші принтери. Якщо ви не родич Рокфеллера, то на рідних картриджах від принтера ви швидко розоритеся. Рекомендую разом із принтером придбати і СБПЧ (систему безперервної подачі чорнила), встановити її одразу ж, не встановлюючи рідних картриджів, - у такому разі принтер прослужить довго. З рекомендованих чорнил для заправки СБПЧ - на першому місці чорнила фірми LOMOND, потім WWM і INK Tec. Ну а розмір принтера власне визначає розмір ваших майбутніх робіт. Але відразу додам трохи дьогтю - насправді на принтері А4 формату ви не зможете зробити повноцінну стереофотографію А4 формату, вона буде дещо меншою через низку причин, і одна з них та, що друк "без полів" під час виготовлення стерео-варіо продукції не припустимий. Якщо дозволяють кошти - рекомендую купити відразу принтер А3+ (наприклад EPSON Photo 1410), на якому ви зможете друкувати повноцінні зображення розміру А3.

Ламінатор має бути холодного типу або з можливістю холодної ламінації. Бажано, щоб вали ламінатора були силіконізовані, в ідеалі, щоб їх було два і вони були відкриті, без захисного кожуха зверху. Але основною умовою є наявність регулювання сили стиснення між валами і регулювання відстані між ними (від 0 до 3 мм і більше). Підійде ручний ламінатор для холодної ламінації. Ширина валів має бути дещо більшою за ширину вашого зображення (що більше, то краще). Одразу зауважу, що менше А3 формату (випускає фірма 3М) ламінатори холодного типу не випускаються. Оптимальний варіант - ламінатор китайського виробництва з шириною валів 700 - 750 мм.

Різак - невід'ємна частина обладнання стереофотографа. Різак підбирається за необхідним розміром з товщиною різу 20-30 аркушів паперу. Слід звернути увагу на шабельні різаки фірм Dahle та Ideal, наприклад бюджетний варіант - шабельний різак Ideal 1034, з довжиною різу 34 см. Роликові різаки годяться хіба що для попереднього розкрою матеріалів, але ніяк не для чистової обробки готового виробу. На різаки, у яких шабельний ніж і марзан (ніж-відповідь) не знімні - не варто навіть звертати увагу, для різання растра такі різаки не годяться.

Монтажний стіл та інструмент - це найпростіше, підійде будь-який рівний стіл, на якому слід розташувати скло завтовшки щонайменше 4 мм, канцелярський ніж, спирт і шматок тканинної серветки без ворсу або мікрофібри, може знадобитися металева лінійка, маркер.

Стерео-рейка - допоможе у зйомці справжнього живого стерео-фотознімку, але має один недолік - вона не дає змоги знімати динамічні об'єкти. Максимум, що ви зможете зняти, - це людину, яка сидить нерухомо, на статичному тлі. Ідеально підходить для зйомки статичних сюжетів, натюрмортів, архітектурних комплексів. Від довжини стерео-рейки залежить максимальна відстань до об'єкта зйомки. Наприклад, стерео-рейки з базою в 40 см достатньо для зйомки стерео-фото на відстані до 10-15 м.

 

2. Тиражна продукція.

Для тиражної продукції вимоги практично ті самі, що й для індивідуальної. Більшість програм розраховані на роботу з тиражною продукцією, але все ж більше підійшла б програма для кодування PhotoProjector. За великих тиражів, наприклад 10000 шт.  - має сенс використовувати друкарське обладнання. Для цього знадобиться офсетна машина з можливістю друку УФ-фарбами по пластику товщиною хоча б 0,5 мм і роздільною здатністю друку не менше 375 dpi. За меншої роздільної здатності виникає низка проблем, пов'язаних із муаром, які потребують додаткових досліджень. Але про це в наступній статті.

3. Великогабаритна продукція.

Тут же будуть потрібні максимальні вкладення. Крім того, що вам знадобиться широкоформатний принтер з фото-якістю, а саме з роздільною здатністю щонайменше 1440 dpi, вам ще знадобиться додатковий апгрейд програми для кодування Photo Projector до версії Photo Projector Plus, яка дає змогу працювати з великими та складовими зображеннями. Також знадобиться спеціальний монтажний стіл, електро-лобзик для різання растра або спеціальний різак, а також широкоформатний растр із лініатурою не вище 40 lpi. Займатися великогабаритною продукцією я б рекомендував тим, у кого є як мінімум широкоформатний принтер. Друкувати на стороні, у партнерів недоцільно, хіба що це ваші дуже великі друзі або родичі, готові пожертвувати своїм часом і обладнанням для ваших потреб, адже налаштування обладнання під кожен вид растру займає чималий час і вимагає особливої старанності.

Тепер, коли ви трохи визначилися з вибором, ви можете більш детально ознайомиться з низкою програм для підготовки, перетворення і кодування стерео-варіо зображень. За допомогою їх ви зможете підготувати і закодувати будь-який ефект від стерео до морфінгу і анімації, варіо та інших ефектів, а також їхніх комбінацій. На додаток скажу, що знання фотошопа при цьому обов'язкове, оскільки більшість програм розрахована на роботу з psd файлами і володіння фотошопом набагато полегшить вам роботу, а головне, не буде сковувати вас у творчій роботі.
 

bottom of page